Regulamin przyznawania dodatku motywacyjnego

PRZYZNAWANIA DODATKU MOTYWACYJNEGO

W PRZEDSZKOLU NR 15 W KOSZALINIE

1.     Dodatek motywacyjny dla nauczycieli wprowadza się na podstawie art. 30 ust. 6 ustawy z dnia 26 Stycznia 1982 roku - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 1997 roku Nr 56, poz. 357 z późn. zm.), art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz. U. z 1996 roku Nr 13 poz. 74 z poźn. zm.) oraz uchwały Nr XVIII / 341/ 2000 Rady Miejskiej w Koszalinie z dnia 8 września 2000 roku.

2.     Nauczycielom niezależnie od stopnia awansu zawodowego oraz sposobu nawiązywania stosunku pracy może być przyznany dodatek motywacyjny w zależności od osiąganych wyników pracy, (poza przebywającymi na urlopach: macierzyńskim, zdrowotnym, wychowawczym).

3.     Wysokość środków finansowych przeznaczonych na wypłatę dodatków motywacyjnych wynosi 5% minimalnych stawek wynagrodzeń zasadniczych ogółu nauczycieli z wyłączeniem dyrektorów. Dodatek motywacyjny może być zwiększony w miarę posiadanych środków.

4.     Dodatek motywacyjny przyznaje się dwa razu w roku - na okres marzec - sierpień i wrzesień - luty.

5.     Wysokość dodatku motywacyjnego dla nauczycieli ustala dyrektor przedszkola w oparciu o uzgodnione z zakładowymi organizacjami związkowymi zasady i kryteria.

6.     Dodatek motywacyjny wypłaca się z góry, w terminie wypłaty wynagrodzenia.

7.     Decyzję o cofnięciu lub obniżeniu dodatku motywacyjnego podejmuje dyrektor przedszkola (może ją, skonsultować ze związkami zawodowymi).

8.     Dodatek może być cofnięty lub zmniejszony w ciągu ustalonego wcześniej terminu, jeżeli:

a)     nauczycielowi została udzielona kara dyscyplinarna,

b)    nauczyciel odmawia wykonywania zarządzeń dyrektora przedszkola,

c)     nauczyciel opuścił zajęcia przedszkolne bez usprawiedliwienia

d)    przebywał na zwolnieniach lekarskich (powyżej 5 dni)

9.     Cofnięcie lub obniżenie dodatku następuje z dniem pierwszego następnego miesiąca po podjęciu decyzji.

10.  Nauczyciel może odwołać się od decyzji, do organu prowadzącego przedszkole, w ciągu 7 dni.

11.                        Kryteria przyznawania dodatku motywacyjnego:

W zakresie pracy opiekuńczo - wychowawczej:

Ø     współpraca z rodzicami, specjalistami w zakresie zdrowia i prawidłowego rozwoju dziecka,

Ø     udział w konkursach, turniejach i innych imprezach,

Ø     pozyskiwanie rodziców i sponsorów do współpracy na rzecz grupy i placówki,

Ø     organizowanie wycieczek, uroczystości grupowych, spotkań o charakterze poznawczym z przedstawicielami grup zawodowych i inne,

Ø     udział w akcjach okolicznościowych inicjowanych przez Radę Pedagogiczną, Radę Rodziców i środki masowego przekazu.

W zakresie pracy dydaktycznej:

Ø     posiadanie wyróżniającej oceny pracy,

Ø     prowadzenie zajęć koleżeńskich i zajęć otwartych dla rodziców,

Ø     stosowanie twórczych i nowoczesnych metod wychowania i nauczania,

Ø     doskonalenie warsztatu pracy,

Ø     systematyczne podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych,

Ø     stosowanie różnorodnych form diagnozowania - sprawdzania umiejętności dziecka

W zakresie czynności wynikających z zadań statutowych placówki, planu przedszkola, decyzji Rady Pedagogicznej:

Ø     obowiązkowo i aktywnie uczestniczy w posiedzeniach Rady Pedagogicznej,

Ø     aktywnie udziela się w pracach zespołów problematycznych (opracowywanie opinii, opisów działalności pedagogicznej, itd.),

Ø     współpracuje z Radą Rodziców,

Ø     współpracuje z ośrodkami doskonalenia nauczycieli lub doradcą metodycznym,

Ø     wysoki udział w przygotowaniu uroczystości wynikających z planu pracy przedszkola (przejmuje inicjatywę - przewodzi i opiekuje się całością),

Ø     realizuje czynności dodatkowe zatwierdzone przez Radę Pedagogiczną lub zlecone przez przełożonych,

Ø     przestrzega obowiązujące prawo (Kodeks Pracy, Konwencja Praw Dziecka, Karta Praw Człowieka, itd.), między innymi:

1.     przestrzega dyscypliny pracy,

2.     przestrzega bezpieczeństwa i higieny pracy,

Ø     współpracuje ze środowiskiem lokalnym.

Wytworzył:
Krystyna Golis